İçeriğe geç Altbilgiye geç

Hangi çay neye iyi gelir?

Bitki çayları lezzetli içecekler olmanın yanı sıra, bazı durumlarda yarar sağlayabilmek için kullanılıyor.  Ancak umulan yararı sağlayabilmek için ne kadar tüketilmesi gerektiği ve doğru demleme yönteminin bilinmesi gerekir.
Öncelikle tüm bitkileri bir nevi ilaç gibi düşünüp yan etkileri dolayısıyla bir uzmana danışılmadan tüketmemek en doğrusu.
Örneğin, sarı kantaron çayı bazı antidepresanlarla birlikte tüketilmemelidir veya fazla ekinezya çayının fazlası alerjik reaksiyona sebep olabilir. Bu sebeplerle hem miktarı hem de demleme yöntemi önem arz ediyor.

Genellikle tüm  çaylar için 3-5 dk demleme süresi yeterli olacaktır. 
Zencefil gibi kök bitkileri su ile birlikte kaynatılmasını tavsiye ederken papatya, ıhlamur, yeşil çay gibi çiçek ve yaprak bitkilerin fincanda 80 derece şu ile buluşturulması daha doğru olur.

Çayın türüne göre değişmekle beraber 2-3  fincandan fazla içilmemelidirler. Doğru saklanım koşulları önemlidir bu sebeple eğer çaylar aktardan alınıyorsa güvenilir olması ve saklama koşullarına dikkat edildiginin bilinmesi önemlidir.

Görselde çok tüketilen bir kac cayin faydalarını sizin için derledik. Bu konu ile ilgili sorularınızı yoruma yazabilir veya dm yoluyla iletebilirsiniz. ??

Sağlıkla kalın?‍♀️

Yorum bırakın

Adres

Çağlayan Mahallesi 2047.Sokak No:4/a
07230 Muratpaşa/Antalya

Mail Bülteni

PiSoft © Galen Fizyo Center. Tüm Hakları Saklıdır.